Minta 20192021-02-24T15:13:37+00:00

Vadliba variációk

Igazán egyszerű, gyorsan megvarrható mintát kerestünk, amely a kezdőket sem ijeszti el. Íme a blokk, amit döntő többséggel választott a Foltmodern csoport. Készülhet belőle asztalközép, Mugrug, párna, de akár falikép, ágytakaró is, kinek mennyi ideje és energiája van!

ÚTMUTATÓ

Hány blokkot varrjak?

Minimum négyet, mert ez elég egy mini quilthez, de ha bírod…. amennyit csak akarsz!!!!

Miből varrjam?

  • Csak jó minőségű pamutvászonból, mert a hitvány anyagok megbosszulják magukat.
  • Ne kínozd magadat elasztikus méteráruval, azt nem erre találták ki!
  • Ha nem Precut (szabásra kész) anyagod van, avasd be, mert összemehet!!!!
  • Figyelj arra is, hogy ne használj olyan vásznat, ami összefogja többit az első mosásnál!
  • Alaposan vasald ki szabás előtt, megkönnyíti az életedet!
  • Ha nagyon vékony az anyagod, akkor vasalás előtt használj keményítő sprayt, csodát tesz.

Mennyi anyag kell hozzá?

A kész mini quilt 45 x 45 cm méretű lesz, ezért a hátlapból és a közbélésből keressetek egy legalább 50×50 cm-es darabot.

A szürke és a fehér alkatrészekhez

  • 90 cm széles anyagból ~ 30 cm,
  • 140 cm széles anyagból ~15 cm szükséges.

A „libák” kiszabásához mi bizony kiborítottuk a rongyos zsákot!

Ha a libákhoz is újonnan vásárolsz anyagot, akkor 15 cm-t vegyél minden színből. Ne feledd: a tervező program által kalkulált anyagmennyiség az az, amit minimum meg kell venni, ha egy darab háromszöget akarsz kiszabni színenként, és persze így a java a nyakadon marad!!!
Mondjuk az is igaz, hogy anyagból sose elég egy foltkórosnak!!!

Ezenkívül szükség lesz még a keretezéshez is egy ~2,5 méter hosszú pántra is, amit én 5 cm szélesre szoktam szabni.

Milyen technikával?

Röviden? Ahogy tetszik !

Ez örömvarrás, igyekszünk minden igényt kielégíteni, ezért több módszert is kidolgoztunk, de részletes leírást csak a klasszikus módszerhez találsz itt, a többinél úgyis a sablon a lényeg.

A klasszikus

Szabd ki az elemeket! Válassz egy blokk méretet, határozd meg, hogy hány libát akarsz egy blokkba, és azt az oszlopot válaszd itt. A mintadarab az első oszlop szerint készült (22,5 centiméteres blokk, 5 libával)

Készítsd el az egyes sorokat így!

Állítsd össze az egyes blokkokat így, de ha a Foltvarrók Napján igazán bátor vagy, lépj ki a komfort zónádból, és állítsd össze rendhagyóan így! Ha ezt választod, akkor a háttér elemeket szabd hosszabbra!

Kezdj el játszani a méretre vágott blokkokkal, forgasd őket, változtasd a helyüket, néha fotózz, és amelyik a legjobban tetszik, varrd össze!

A jó öreg sablonos – hagyományos

Sablonok 15 x 15 cm

Sablonok 22,5 x 22,5 cm

Sablonok 30 x 30 cm

Sablonok 45 x 45cm

letöltöd a sablonokat tartalmazó pdf-et, kinyomtatod (csak ne felejtsd el a nyomtatódat „valós méret” opcióra állítani!!!), és kivágod a sablonokat.
Szabhatod mellettük körkéssel, de akár fel is rajzolhatod az anyagra, és kiollózhatod őket.

Elárulom, hogy így is készült mintadarab!

A papírra varrós:

A papírra varrás fanjai letölthetik azt a pdf-et, ami az egy blokkhoz szükséges 5 db mintát tartalmazza, ezért annyiszor nyomtasd ki ahány blokkot akarsz készíteni.
A miénkhez 4 példányt állíts be, és itt se felejtsd el a „valós méret” opciót!!!

Íme több méretű papírra varrós sablon:

Papírra varrós 15 x 15 cm

Papírra varrós 22,5 x 22,5 cm

Papírra varrós 30 x 30 cm

Papírra varrós 45 x 45 cm

Hogyan tűzzem?

Na ebbe aztán végképp nem akarunk beleszólni!!!!!

Varrási prakitkák

  • Állítsátok be próbavarrással az öltéshosszúságot úgy, hogy 1 cm-ben 2,5-3 db öltés legyen.
  • A leírás mindhárom módszernél 0,7 cm varrásszélességet tartalmaz, ezt bürokratikus pontossággal tessék betartani!
  • Varrás előtt tegyetek jelet (becsípés, jelölő toll, bármi) a háromszög (liba) talpán a felezőponthoz, mert az alatta lévő csúcsot ehhez kell igazítani, hogy hajszálpontosan egy vonalban repüljenek! Kivéve, ha nagy levegőt véve a modern felé repteted a libákat
  • A varrásszélességet a háttér (a mintán fehér, illetve a szürke anyag) felé vasaljátok, ne legyen túl vastag a háromszögek felső csúcsánál.
  • Az elkészült csíkok összeállításánál mindig úgy tegyétek az alkatrészeket a gép alá, hogy felül legyen a háromszög csúcsa, mert így tudjátok precízen megvarrni a háromszög sarkánál!
  • A csíkok varrásszélességeit felfelé kell vasalni A liba sarkánál kínos lenne visszamacerálni!), mert így szebben kifekszik.
  • A négy blokk összevarrása után a középpontban gondosan rendezzétek a varrásszélességeket az ismert módon (a varrásszélesség öltéseit visszapattintva, és mindegyiket a megfelelő oldalra vasalva!!!) így nem lesz ott a kezdők rémálma a krumpli!

Mit tegyek, ha elakadok?

Bátran kérdezz minket! A csoport tagjai egész nap figyelni és válaszolni fognak minden kérdésre!

Elérhetőségeink:

Foltvarrók napja facebook csoport

foltmodern@gmail.com

Hogyan csinálhatom másképp?

A Foltvarrók Napja legyen a Te játszótered. Próbálkozz bátran, feszegesd a határaidat vagy csak szép komótosan ülj neki és élvezd a varrást. A minta készítése, próbavarrása során a csoportunk is számtalan lehetőséget kipróbált aztán beleszeretett. Így került ide például a modern összeállítás.

Egészen más a hatás, ha egyféle hátteret használsz. Reptettünk így vadlibákat a mezők felett. Lehet minden háttér elem különböző mintájú, de szigorúan ugyanabból az árnyalatból, különben nagyon kaotikus lesz. A libák repülhetnek monokróm skálában, vagy szivárványosan, vagy csak úgy

Ha 30-as blokkot választasz, akkor az egyiken repülhet 6, a másikon 5 liba. És ha varrsz 15-ös blokkokat is, akkor 4 ilyennel helyettesíthetsz egy 30-as blokkot.